Joga na pewno nie jest dla mnie – zdarza mi się tak słyszeć.
Czy aby na pewno?
Od razu zaznaczam, że mój wpis nie będzie o jakimś namawianiu.
Zapraszam Ciebie do rozważań.
Bo jak myślisz sobie o jodze to jestem ciekawa jakie ciekawe myśli masz? Nawet byś chciał/a zacząć, ale .. No wiadomo.. nie mam czasu, nie ta forma, koleżanka nie chce ze mną iść, muszę się przygotować, nie mam maty, nie mam odpowiedniego stroju… Coś byś jeszcze dodał/a?
Czy od tego czasu już wiesz, czy joga jest dla Ciebie? Jak wpływają te myśli o jodze? Ciało przygotowane, oddech spokojny? Uśmiecham się pisząc te słowa także do siebie. Ja mam swoje cudowne myśli z rana, jak kolejny dzień nie chce mi się rozłożyć maty. Kiedy jednak już ją rozkładam to zawsze jest tak samo: ciało wdzięczne a ja radosna.
Jak zatem sprawdzić, czy joga jest dla mnie? Jedyna droga: idź i sprawdź. Sam/a będziesz czuć i odpowiesz sobie na to pytanie dzięki swojemu doświadczeniu. Wiem, że nie każdemu musi joga się podobać. Tak samo jak nie ma jednej ścieżki praktyki. Tak jak tyle możliwości jogi, tak samo joga będzie inna u każdego prowadzącego.
Joga jest dla Ciebie, jeśli:
-
Jesteś zestresowana/y
-
Masz napięte ciało
-
Odczuwasz brak koncentracji
-
W swoim życiu masz poczucie kręcenia się w miejscu
Rozumiem Ciebie, że jeśli chcesz coś zrobić nowego dla siebie to możesz mieć różne wyobrażenia na ten temat. Do tego dochodzą różne przekonania, jakieś czyjeś doświadczenia.
Jak najlepiej zadbać o siebie idąc pierwszy raz na zajęcia jogi?
-
Wybierz miejsce.
-
Sprawdź dostępne zajęcia. Wybierz dla siebie zajęcia dopasowane do swojego poziomu.
-
Wpisz w kalendarz datę zajęć i nastaw przypomnienie.
-
Dzień wcześniej przygotuj sobie strój: wygodne leginsy, bluzkę, ciepłą bluzę na relaks i skarpetki.
-
Jeśli jest Ci trudno iść samej w nowe miejsce, możecie iść razem z koleżanką.
-
Przed zajęciami na 2 godziny przed nie spożywaj posiłków.
-
Przyjdź na zajęcia wcześniej aby mieć czas na zaklimatyzowanie się.
-
Jeśli masz jakieś dolegliwości, zgłoś nauczycielowi.
-
Poinformuj nauczyciela, jeśli masz menstruację, bo wówczas nie wszystkie praktyki są dla Ciebie dobre.
-
Zadbaj o swój czas po zajęciach, abyś nie musiał/a od razu wskakiwać w jakieś obciążające zadania i czynności. Miej czas na poczucie dobrodziejstw z praktyki.
W trakcie praktyki bądź dla siebie uważna/y, wykonuj ćwiczenie w komforcie dla swojego ciała. Jak czegoś nie wiesz, jesteś niepewna/y, pytaj śmiało. Daj sobie czas na odczucia jakie się zadzieją. Jest też ok, jak nic nie czujesz.
Systematyczna praktyka daje coraz bardziej zauważalne korzyści. Każdy będzie miał też inne odczucia. Powstrzymaj się od oceniania i porównywania do innych uczestników. Daj sobie i jodze szanse. Nic nie tracisz, jeśli chcesz tylko sprawdzić.
A na koniec chwila prywaty. Dawno, dawno temu, kiedy ja miałam dotrzeć na jogę, zapierała się nogami i rękoma, bo byłam przekonana, że joga to nuda i że to nie dla mnie. Na szczęście poszłam. A potem znowu się dziwiłam, dlaczego tak chcę do niej wracać. Wracałam. Na szczęście. I tak już zostałam. Wdzięczna każdego dnia. A to normalne, że czasem mi się chce, a czasem nie.
Może masz inne swoje przykłady, że coś spróbowałaś/eś, a Tobie się nie chciało i tak już zostało do tej pory? Podzielisz się?
A jeśli chcesz sprawdzić jak to jest z jogą, czy Tobie po drodze czy nie to zapraszam na Kurs jogi od podstaw, który rusza lada moment 9 maja To jest ta możliwość aby doświadczyć efektów jogi w regularności.
Szczegóły znajdziesz tutaj :https://www.anitaiwaniak.com/kurs-jogi-od-podstaw/
Zostaw komentarz