Thursday, 23 February 2017

#streetstyle: Faux Fur & Vintage Knit

Anyone who knows me can probably tell I like to keep my style simple. I do really believe that less is more when it comes to clothes. And as much as I can obsess over those extravagant and colourful street style shots from fashion weeks, I'd rather stick to my basics. I try to invest in timeless pieces that I can wear through years no matter what the current trends are. Yeah I know - am I really a fashion student? But I do have space in my wardrobe for some guilty pleasures, and colourful faux fur is definitely one of my weak spots.

Kto mnie dobrze zna, ten wie, że nie lubię przesadzać z modą. Naprawdę wierzę w zasadę 'less is more'. I chociaż uwielbiam oglądać zdjęcia kolorowych, ekstrawaganckich stylizacji ze światowych fashion weeków, wolę jednak trzymać się mojej bazy. Staram się inwestować w rzeczy, które przetrwają sezony i będę mogła je nosić niezależnie od trendów. Tak, wiem - czy jestem naprawdę studentką mody? Ale mam miejsce w mojej garderobie na małe grzeszki, takie jak kolorowe sztuczne futra którym nigdy nie mogę się oprzeć.

img_5122rt
Now if you know me you've probably seen this coat a million times already - I've worn it pretty much every day for the past two winter seasons. But I love it just as much as the day I got it, discounted from £90 to £16 (Bless you England for student discount in stores. On top of the sale price. Really)! Now I forever get to be the Macklemore of the group. Will I ever find a bargain to beat this one?

Jeżeli znacie mnie osobiście to na pewno widzieliście to futerko już milion razy - noszę je praktycznie codziennie w trakcie tej i poprzedniej zimy. Uwielbiam je wciąż tak samo od dnia zakupu - przecenionego na £16 z £90 (Dzięki ci Anglio za zniżki studenckie w sklepach, dodane do ceny z wyprzedaży - naprawdę)! Teraz już na zawsze mogę być Macklemorem w swojej grupie. Nie wiem czy kiedykolwiek znajdę lepszą okazję. 

img_5123rtmixuprt

Speaking of Macklemore, I do love thrift shopping. The cream turtleneck jumper is my current favourite. I found it recently in a popular vintage shop in Antwerp - T2. The thing with both belgian and english second-hand shops is that they're not as cheap and offer less variety than the polish ones I'm used to. Back in Poland I used to spend hours digging through second-hand clothes, paying close to nothing for some real treasures (I do really miss those days). This jumper wasn't the cheapest, but it's exactly what I was looking for - very 70s, super cosy and 80% wool. Keeps me comfortably warm through the winter.

If you have any recommendations on second hand shops in Belgium (intern budget friendly) I would love to hear it!

Wspominając Macklemore, naprawdę kocham lumpeksy. Ten kremowy sweter-golf to mój obecny faworyt. Wyłowiłam go ostatnio w znanym sklepie vintage w Antwerpii - T2. Niestety zarówno belgijskie jak i angielskie lumpeksy nie są tak tanie i nie mają aż tak dużej oferty jak te polskie do których się przyzwyczaiłam. W Polsce spędzałam tam godziny przerzucając stosy ubrań i płacąc grosze za prawdziwe perełki (naprawdę tęsknie za tymi czasami). Ten sweter nie był więc najtańszy, ale jest dokładnie tym czego szukałam - bardzo w stylu lat 70tych, miękki i ze składem 80% wełny. Idealny do trzymania ciepła na zimę.

img_5137rt
Coat Topshop | Jumper vintage | Jeans Wrangler | Belt Wrangler

5 comments:

 1. I love how the colour of the belt appears in the faux fur pattern!
  xx Eliane

  ReplyDelete
 2. Przepiękna, prosta stylizacja! Prostota jest czasem nawet piękniejsza bym rzekła :)

  ReplyDelete
 3. Dziękuję! Całkowicie się zgadzam:)

  ReplyDelete
 4. Świetny styl :) Bardzo mi się podoba ta stylizacja :)

  ReplyDelete